İnme Önleme Günü - Blog

İnme Önleme Günü

Beynimizi besleyen damarların tıkanması neticesinde meydana gelen duruma inme adı verilir. Beyinde kanlanması bozulan bölgeye göre çeşitli farklı klinik tablolar ortaya çıkar. Ortaya çıkan hasar kalıcı olabilir, bu durumda birey artık kalıcı olarak felç olarak kolunu kullanamayabilir, yürüyemeyebilir ya da konuşmasında bozukluk olabilir. Geçici bir hasar oluşursa zamanla iyileşir, hasta eski durumuna geri dönebilir.

İnme ciddi bir sağlık sorunudur. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre her yıl dünya çapında 15 milyon kişi inme geçirmektedir. Bunların içinden 5 milyon kişi ölmekte ve 5 milyon kişi kalıcı olarak sakat kalmaktadır ve bu da inmeyi ikinci en yaygın ölüm nedeni ve sakatlığın önemli bir nedeni haline getirmektedir.

İnme (felç) sonrası uzun vadede gelişen sorunların hayatın fiziksel, psikolojik ve sosyal boyutlarında sorunlara yol açtığı ve hayat kalitesinde önemli ölçüde azalmaya sebep olduğu bilinen bir gerçektir. İnme sonrası hayat kalitesinin arttırılması ve rehabilitasyonun gerekliliği üzerine yapılan araştırmalar giderek önem kazanmıştır. Rehabilitasyonla amaçlanan; bireyleri fiziksel, sosyal ve mesleki yönden bağımsızlık düzeyine ulaştırmaktır. Bu sayede inmenin etkilerine rağmen bireyde günlük aktivitelerine devam edebileceği güç, yetenek ve güven oluşturulabilir.

İnmeyi önlemek için yapılması gerekenler konusunda bilinç uyandırmak, inme nedeniyle engelli hale gelen kişilere rehabilitasyon hizmetlerinin gerekliliğine dikkat çekmek amacıyla 10 Mayıs Dünya İnme Önleme Günü kutlanmaktadır.

Okunma 1306 defa